Novinky Novinky

Späť

Permakultúra v praxi - bylinná špirála

Autor/ka: Albín Bella

Základné materiály: tehly, resp. skaly (akékoľvek); drevo (konáre), slama, seno, hlina, resp. kompost, voda... Všetky materiály sú voľne dostupné v prírode. Ako podklad môžeme (ale nemusíme) použiť kartón (bez farebnej potlače, môže byť čiernobiely). Pomáha pri rozkladaní pôvodnej trávnatej plochy.

Vytvorenie špirály: Bylinná špirála môže mať rozmery od 1,6 m do 2,2 m podľa odporúčaní z knihy Permakultúrny dizajn sídiel (Bill Mollison v spolupráci s Reny Mia Slay) no podľa môjho názoru sa tvorivosti medze nekladú. Dôležité je uvedomiť si, koľko stavebného materiálu máme a aj to, že je potrebné vhodné obhospodarovanie (špirála by nemala byť príliš veľká). Podľa veľkosti špirály si vyberieme vhodné slnečné miesto, ktoré vykosíme a porýľujeme alebo prekryjeme kartónom.

Na kartón si nakreslíme alebo do zeme rýľom naznačíme smer a pôdorys špirály. Potom z tehiel postavíme jej základnú konštrukciu. Špirálu je najvhodnejšie orientovať výstupom smerom na juh.

Nasleduje vypĺňanie vnútra špirály. Prvou vrstvou je drevo (konáre).

Najlepšie sú tenké halúzky, aby sa rýchlo a dobre rozložili a vytvorili tak dobrý základ pre bylinky. Samozrejme nesmieme zabudnúť všetko dobre poliať, aby sme proces ešte urýchlili, ako keď v prírode dobre poprší.


Nasleduje druhá vrstva: slama, resp. suché seno.

Celú špirálu vyplníme senom (asi tak 5-10 cm vrstva) a nakoniec ju opäť dobre zalejeme vodou.


Tretiu vrstvu tvorí hlina, resp. kompost.

Rovnako ako pri vrstve sena, aj pri hline a komposte nanesieme rovnomernú vrstvu po celej špirále (asi tak 5-10 cm, podľa veľkosti špirály). Nasledujúce vrstvenie opakujeme, až kým nie je špirála plná.

Výsledok by mal vyzerať približne takto:

Špirála je pripravená na vysádzanie rôznorodých byliniek, samozrejme podľa „klimatických" podmienok.

 
Vysádzanie bylinnej špirály: „Tvar stúpajúcej špirály typu morskej lastúry je veľmi účinnou metódou, ako nahustiť do minimálneho priestoru maximálnu produkciu. Byliny sú vysadené do špirály podľa svojich potrieb, takže rastliny obľubujúce slnko sú na slnečnej strane a tie, ktoré majú radi tieň, sú na tienistej. Jedným ťahom sme nahustili priestor, vytvorili rôzne mikroklímy, zvýšili okraje a tým výnosy a zároveň sme obohatili monotónnosť plochej krajiny." (Úryvok z knihy Permakultúrny dizajn sídiel)


Pri vysádzaní bylinnej špirály je lepšie používať sadenice, či už vypestované doma alebo kúpené ako semiačka. Semiačka nie sú zlé, len im dlhšie trvá, kým uzrú svetlo sveta.

 
Bylinky na priame slnko: Vo vrchnej časti špirály sadíme bylinky, ktoré obľubujú slnko a dobre znášajú aj sucho. Sú to väčšinou vápnomilné skalničky. Patria medzi ne napr. tieto: materina dúška, saturejka horská alebo letná, pamajorán obyčajný, yzop alebo levanduľa.

 
Nenáročné bylinky: Sem patria rastliny, ktoré nepotrebujú až toľko slnka a znesú aj viac vlahy. Je to najväčšia skupina, do ktorej patria také bylinky ako kôpor, borák, saturejka (tiež), rozmarín, šalvia, palina dračia, fenikel, cesnak, koriander, rasca, pažítka, majoránka. Do tejto časti špirály sadíme aj rastliny, ktoré sú „tieňomilné", čo znamená, že trochu tieňa, ktorý na nich vrhá stena špirály, im vôbec neublíži. Mám na myslí hlavne lesné jahody, petržlen, žerucha, mäta, štiav kyslý, aksamitník alebo aj aksamietnica (odpudzuje škodcov svojim zápachom a do korienkov „chytá" mladé háďatá) a trebuľka.


Bylinky pre vlhké miesta a jazierko: Do najnižšej časti špirály sadíme bylinky, ktoré znesú aj tieň a veľa vlhka až vody. Ide predovšetkým o valeriánu, medovku, žerušnicu, kapucínku, potočnicu a rôzne druhy mäty.

Doplnkové bylinky: Bylinnú špirálu môžeme doplniť aj z vonkajšej strany, najmä rastlinami, ktoré sú silno vzrastné ako napr. archangelika, palina božie drievko – abrodská, kostihoj lekársky (dobre kyprí zem) alebo aj ligurček.


Je tiež dôležité uvedomiť si, že niektoré bylinky sú trvácne, iné jednoročné. Medzi letničky patria napríklad majoránka, kôpor, azalka, saturejka, borák, trebuľka, petržlen, rezeda, atď. Medzi trvalky zase napr. pamajorán, mäta, ligurček, pažítka, materina dúška, medovka, fenikel a yzop. Je vhodné ich vzájomne kombinovať, aby sa vhodne dopĺňali.


Popis bylinnej špirály:


1. Materina dúška, rozmarín, pamajorán obyčajný
2. levanduľa, yzop
3. majoránka, šalvia lekárska
4. pažítka, petržlen, borák
5. saturejka, trebuľka, lesné jahody
6. bazalka, koriander, fenikel
7. medovka, aksamitník
8. mäta, valeriána
9. kapucínka, žerušnica
10. potočnica (jazierko)

Takže s chuťou a odvahou do práce...

Priemerne (2 Hlasy)


Úvod Úvod

Permakultúra

Autor/ka: Utopia

Permakultúra je veľmi zaujímavý spôsob ako sa postarať o seba a svoje okolie. Je pre ňu charakteristická nezávislosť, harmónia a súlad...

   

Viac informácií nájdete v rámci projektu Utópie - Permakultúry

Zdroj: Utopia https://utopia.sk/wiki/pages/viewpage.action?pageId=2261012

Z dielne Permakultúry Z dielne Permakultúry

Miesto, mesto, mestečko...

Miesto, mesto, mestečko...

Permakultúrne Mlyny je názov projektu, ktorý vypracovali študenti Univerzity Komenského v Bratislave a Slovenskej technickej univerzity v spolupráci s členmi OZ Utopia. Projekt sa uskutoční vďaka finančnej podpore Nadácie Ekopolis a spoločnosti HEINEKEN Slovensko v rámci programu Pohoda za mestom. Ruku k dielu pridá aj Vysokoškolské mesto Ľudovíta Štúra – Mlynská dolina. Práve na pôde Vysokoškolského mesta v Bratislave známeho aj pod menom Mlyny sa projekt bude realizovať. O čo v ňom pôjde? Predovšetkým o zaktivizovanie samotných obyvateľov Mlynskej doliny, aby sa aktívne zapojili do formovania tváre študentského mestečka. Ďalej o skultúrnenie samotného mestečka, ktoré trpí nedostatkom verejných priestorov vhodných k stretávaniu sa.

utopia.sk

Permakultúra v praxi - bylinná špirála

Základné materiály: tehly, resp. skaly (akékoľvek); drevo (konáre), slama, seno, hlina, resp. kompost, voda... Všetky materiály sú voľne dostupné v prírode. Ako podklad môžeme (ale nemusíme) použiť kartón (bez farebnej potlače, môže byť čiernobiely). Pomáha pri rozkladaní pôvodnej trávnatej plochy.

Zeleninové záhony podľa princípov permakultúry

Zeleninové záhony podľa princípov permakultúry

Najlepšia na permakultúre je vlastnosť, že sa dá všetko vzájomne prepájať, syntetizovať a dávať do súladu. V nasledujúcej časti vám prinášame návod, ako vytvoriť bioparenisko na princípe nemeckej kopy a kľúčovej dierky, navyše v tvare slnečnej pasce.

utopia.sk

Ako sa zorientovať v permakultúre

Permakultúra je veľmi zaujímavý spôsob ako sa postarať o seba a svoje okolie. Je pre ňu charakteristická nezávislosť, harmónia a súlad...

utopia.sk

Permakultúra a kvalita bez mena

Permakultúra a kvalita bez mena, alebo ako sa vypojiť z matrixu aj bez piluliek

First Previous
  • 1
First Last