Nová stránka Nová stránka

Táto stránka slúži ako archív združenia Utopia.

Aktuálne informácie o projektoch a aktivitách združenia nájdete na novej stránke, na ktorú postupne presunieme aj celý archív:

nova.utopia.sk

Správy Správy

USA sa usiluje o celosvetovú cenzúru označovania GMP

Autor/ka: Spracoval Martin Jankovič

Na momentálne prebiehajúcej medzinárodnej konferencii CODEX (3. až 7. máj 2010) sa Spojené štáty americké pokúšajú presadiť agendu, ktorá by cenzurovala označovanie geneticky modifikovaných potravín na celom svete. To by malo za dôsledok globálne zastieranie prítomnosti GMO na trhu a spotrebitelia by nemali ako zistiť, či potraviny obsahujú geneticky modifikované látky.

Čítať ďalej...
Zdroj: Naturalnews http://www.naturalnews.com/028716_GMOs_food_labels.html

Európska komisia schválila pestovanie prvej geneticky modifikovanej plodiny

Autor/ka: Spracoval Martin Jankovič

V utorok 2. marca 2010 Európska komisia schválila pestovanie prvej geneticky modifikovanej plodiny v Európe. Rozhnevala tak enviromentálne skupiny a niektoré členské štáty, ale potešila biotechnologický priemysel. Výkonný výbor EÚ dal zelenú pestovaniu zemiaka Amflora (ktorý výrába nemecký BASF, najväčšia chemická spoločnosť na svete), a tiež povolil vstup na európsky trh trom produktom z geneticky modifikovanej kukurice.

Čítať ďalej...
Zdroj: Euobserver http://euobserver.com/885/29598

Brazília vzdoruje Plánu Colombia

Autor/ka: Raúl Zibechi

Nárast vojenských aktivít, ktoré v posledných dvoch rokoch v južnej časti latinskoamerického kontinentu podporuje Pentagon a Južné velenie USA (Southern Command, Comando Sur) budovaním vojenských základní v Kolumbii a Paname, ale aj okupáciou Haiti po januárovom zemetrasení, naráža v Brazílii na veľký odpor. Hlavnou príčinou je skutočnosť, že ju šíria nové jednotky, ktoré majú záujem vojensky celkom ovládnuť latinskoamerický priestor.

Čítať ďalej...
Zdroj: Alainet http://www.alainet.org/active/37749

Polovojenská organizácia zabila v mexickom štáte Oaxaca dvoch ľudí

Autor/ka: Dawn Paley

Pri útoku polovojenskej jednotky na ľudsko-právnych aktivistov v štáte Oaxaca na juhu Mexika zomreli dvaja ľudia a najmenej piati sú nezvestní.

Čítať ďalej...
Zdroj: Upsidedownworld http://upsidedownworld.org/main/mexico-archives-79/2470-paramilitary-attack-kills-two-in-oaxaca-mexico

Nové klimatické hnutie v Bolívii

Autor/ka: Naomi Klein

Na klimatickom summite v Bolívii sa striedali chvíle radosti, ľahkovážnosti a absurdnosti. Ale pod tým všetkým sa dala cítiť emócia, ktorá stretnutie vyprovokovala: hnev proti bezmocnosti. Je to malý zázrak. Bolívia sa nachádza uprostred dramatickej politickej transformácie, pri ktorej znárodnila kľúčové priemyselné odvetvia a hlas pôvodných obyvateľov sa pozdvihol ako nikdy predtým. No keď hovoríme o najnaliehavejšej existenčnej kríze – fakte, že bolívijské ľadovce sa topia alarmujúcou rýchlosťou, čo ohrozuje zásoby vody v dvoch veľkých mestách – Bolívijčania nemôžu urobiť nič, aby zmenili svoj osud.

Čítať ďalej...
Zdroj: Thenation http://www.thenation.com/doc/20100510/klein

Ako nás môžete podporiť Ako nás môžete podporiť

OZ Utopia sa zaoberá vytváraním a zavádzaním efektívnych mechanizmov občianskej participácie na správe verejných vecí.

Ak nás chcete podporiť, môžete tak urobiť priamo - prispením na náš účet.

Identifikačné údaje OZ Utopia:

Adresa: Lipského 2, 84101 Bratislava-Dúbravka

IČO: 42178509

Právna forma: Občianske združenie

Číslo účtu: 12043307/5200 (OTP banka, a.s.)

Ďakujeme.

Facebook Facebook

Utopia RSS Utopia RSS

RSS