Správy Správy

Blokáda úradu Monsanta v Holandsku

Autor/ka: Spracoval Martin Jankovič

17. mája o šiestej ráno 50 členov skupiny „Roundup Munsanto” (Zatknúť Monsanto) zablokovalo obidve vstupné brány pobočky spoločnosti Monsanto blízko Rotterdamu. Skupina „Roundup Monsanto” chce, aby spoločnosť odišla z trhu so semenami a požaduje ukončenie patentovania semien a živých organizmov. Monsanto a iné agrochemické nadnárodné spoločnosti lobujú u holandskej vlády a Európskej únii za legislatívne zmeny, ktoré by veľkým spoločnostiam uľahčili kontrolu nad trhom so semenami a produkciou potravín.

Čítať ďalej...

Haitskí farmári sa zaviazali spáliť hybridné semená od Monsanta

Autor/ka: Spracoval Martin Jankovič

Výkonný riaditeľ Papajského roľníckeho hnutia (Peasant Movement of Papay), Chavannes Jean-Baptiste v otvorenom liste zo 14. mája označil prísun semien od Monsanta na Haiti za veľmi silný útok na malých roľníkov, farmárov, biodiverzitu a kreolské semená a na pozostatky prírodného prostredia na Haiti”. Skutočnosť, že Monsanto chce darovať 60-tisíc balení semien (475 ton) hybridnej kukurice a zeleniny, niektoré z nich ošetrené vysoko toxickými pesticídmi, nazval „novým zemetrasením”.

Čítať ďalej...
Zdroj: otherworldsarepossible.org http://www.otherworldsarepossible.org/another-haiti-possible/haitian-farmers-commit-burning-monsanto-hybrid-seeds

Vzťah ,,militantného" Iránu k jadrovým zbraniam

Autor/ka: Spracoval: Milan Šebo

Na Konferencii OSN o jadrovom odzbrojení navrhol iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád nasledovné kroky

Čítať ďalej...
Zdroj: Originál prejavu Mahmúda Ahmadínežáda z Konferencie OSN o jadrovom odzbrojení : http://www.un.org/en/conf/npt/2010/statements/pdf/iran_en.pdf

Queer Nation
Sestry, kde ste?

Autor/ka: Queer Nation
Za neviditeľnosť sme zodpovedné my samy
Svoj ružový trojuholník nosím všade. Keď na verejnosti hovorím o lesbickej láske alebo sexe, nestišujem hlas. To, že som lesba, ľuďom poviem vždy. Nečakám, kým sa ma spýtajú na „priateľa“. Ani im nehovorím, že ich „do toho nič nie je“.

Nerobím to kvôli heteráčkam a heterákom. Väčšina z nich ani nevie, čo ružový trojuholník vôbec znamená. Väčšine je úplne jedno, či sa so svojou priateľkou ľúbime alebo sa na ulici pohádame. Je jedno, čo robíme, väčšina nás aj tak nezbadá. To, čo robím, robím preto, aby som sa spojila s ďalšími lesbami. To, čo robím, robím preto, lebo nechcem, aby ma lesby považovali za heteráčku. Som outovaná, vždy a všade, lebo sa chcem spojiť s vami. Možno si ma všimnete, začneme sa rozprávať, možno sa spriatelíme. Možno nepoviete ani slovo, no naše oči sa stretnú a predstavím si vás nahé, spotené, s otvorenými ústami, v záklone, predstavím si, ako sa milujeme. A budeme šťastné, že na svete nie sme samy. Budeme šťastné, lebo sme sa našli, bez slova, hoci aj na chvíľu.

Čítať ďalej...
Zdroj: http://zinelibrary.info/files/queers_read_this.pdf

Nech nás zbadajú

Autor/ka: lubakoba

Niech nas zobacza (Nech nás zbadajú) bol projekt, ktorý v roku 2003 zorganizovala Kampania przecziw homofobii (Kampaň proti homofóbii) v Poľsku. Na tridsiatich fotografiách Karoliny Berguły bolo akoby na pokojnej a bežnej zimnej prechádzke zachytených 15 lesbických a 15 gejských párov, ktoré sa držia za ruky. Fotografie vystavené v galerijných priestoroch vo viacerých poľských mestách, sprevádzané širšou spoločenskou kampaňou, mali konfrontovať verejnosť s faktom teplých partnerstiev, túžob, s faktom teplej identity.

 

 

Čítať ďalej...
Zdroj: niechnaszobacza.queers.pl http://www.niechnaszobacza.queers.pl/

Ako nás môžete podporiť Ako nás môžete podporiť

OZ Utopia sa zaoberá vytváraním a zavádzaním efektívnych mechanizmov občianskej participácie na správe verejných vecí.

Ak nás chcete podporiť, môžete tak urobiť priamo - prispením na náš účet.

Identifikačné údaje OZ Utopia:

Adresa: Lipského 2, 84101 Bratislava-Dúbravka

IČO: 42178509

Právna forma: Občianske združenie

Číslo účtu: 12043307/5200 (OTP banka, a.s.)

Ďakujeme.

Projekty Projekty

Projekt Restart You Life and Thrive - Innovative Models for Sustainable Local Living podporuje

 

Projekt SDGs and Migration – Multipliers and Journalists Addressing Decision Makers and Citizens in the EU podporuje Európska únia

 

Projekt Building up Social and Solidarity Economy podporuje

 

Facebook Facebook

Utopia RSS Utopia RSS

RSS