Archív spravodajstva Archív spravodajstva

Späť

Vykorisťovanie Indonézie: Adidas a Olympijské hry 2012 v Londýne

Autor/ka: Pratap Chatterjee

Adidas, nemecká spoločnosť zameraná na produkciu športového oblečenia, vyrába rovnošaty pre britský olympijský tím v manufaktúre s lacnou pracovnou silou v meste Tangerang, neďaleko medzinárodného letiska v indonézskom hlavnom meste Jakarte. Podľa odhalení britského denníka Independent tu mladým pracovníčkam vyplácajú 5-tisíc rupií (54 centov dolára) na hodinu počas 65-hodinového pracovného týždňa.

Škandál prichádza spolu s masovými protestmi proti tomu, že sponzorom Olympijského štadióna je spoločnosť Dow Chemical, nový majiteľ Union Carbide Corporation, zodpovednej za plynovú katastrofu v Bhopále, pri ktorej v roku 1984 zahynulo viac ako 15-tisíc ľudí.

Nové uniformy britských športovcov navrhla Stella McCartney, dcéra bývalého speváka Beatles. Kontrakt bol pridelený spoločnosti Adidas s ročnými tržbami vo výške 16 miliárd amerických dolárov. Adidas následne preniesla výrobu na indonézskych dodávateľov akými sú spoločnosti Shyang Yao Fung, ktorá produkuje športovú obuv pre ženy, PT Panarub Industry zameraná na futbalovú obuv alebo PT Tuntex vyrábajúca oblečenie s olympijským logom.

Podľa zistení Kathy Marks, reportérky, ktorá s príbehom pre Independent prišla, štyria z deviatich dodávateľov platia zamestnancom a zamestnankyniam menšie ako minimálne mzdy (Adidas sa bránil tvrdením, že tak robila len jedna spoločnosť). Pracovníci a pracovníčky sa tiež sťažovali na dlhý pracovný čas a zlé pracovné podmienky.

„Manažment tvrdí, že nadčasy sú povinné", povedala pre britský denník zamestnankyňa Sobirin zo Shyang Yao Fung. „Tiež sa často stáva, že sa platia nedostatočne alebo vôbec. Každý deň niekto z dôvodu vyčerpania alebo nevoľnosti skolabuje."

„Aj keď chcete ísť len na toaletu, je ťažké dostať povolenie", povedala Yuliani, 23-ročná krajčírka. „A keď jednoducho ísť musíte, práca sa vám nahromadí a vedúci výrobnej linky na vás kričí. Nazve vás psom, nevzdelancom a hlupákom. Pre splnenie výrobných plánov niekedy vynecháme aj obednú prestávku."

Využívanie manufaktúr s podobnými podmienkami je na výrobu oblečenia bežné. Aktivistická skupina BehindTheLabel odhaduje, že továrne na odevy, ktoré vyrábajú oblečenie pre obchodníkov v USA, zamestnávajú 2 milióny ľudí, z ktorých 80 percent pracuje „v podmienkach systematicky porušujúcich medzinárodné pracovné právo."

Spoločnosť Adidas sa už viackrát stala terčom kritiky pre svoje praktiky v juhovýchodnej Ázii. V dodávateľskej spoločnosti Pou Yuen Adidas v Hočiminovom meste v auguste minulého roku napríklad podľa Výboru pre ochranu vietnamských pracovníkov štrajkovalo 90- tisíc zamestnancov proti nízkym mzdám a neľudskému zaobchádzaniu. Skupiny zamerané na celosvetové kampane - ako Oxfam Australia - spustili online protesty, aby na situáciu upozornili.

Adidas tiež čelí protestom v Spojených štátoch amerických, kde študenti Michiganskej univerzity žiadali rektora zrušiť sponzorskú zmluvu so spoločnosťou, pretože v Indonézii a stredoamerickom El Salvadore zatvorila továrne bez spätného vyplatenia miezd. Podobné protesty sa konali na Kalifornskej univerzite v Berkeley a Wisconsinskej univerzite v meste Madison.

Preložil Jakub Mišák

Fotografia: Wikimedia Commons

Zdroj: CorpWatch http://www.corpwatch.org/article.php?id=15705
Priemerne (0 Hlasy)


Z projektov a komunít Utopie Z projektov a komunít Utopie

Autonómna zóna Lafranconi – Otvorený list rektorovi a dekanom UK

Autonómna zóna Lafranconi – Otvorený list rektorovi a dekanom UK

Vážený pán rektor, vážení páni dekani!

            Tento otvorený list vám píšeme so zámerom získať vaše vyjadrenie k projektu Autonómna zóna Lafranconi a k našim návrhom na spoluprácu, ktoré sme vám v rámci tejto iniciatívy viackrát predložili.

Autonómna zóna Lafranconi – proces, energia, dobrodružstvo!

Autonómna zóna Lafranconi – proces, energia, dobrodružstvo!

Príbeh jedného z najzaujímavejších projektov bratislavského participatívneho rozpočtu pohľadom organizátorky workshopu:

Projekt Autonómna zóna Lafranconi je na prvý pohľad návrhom intervencií pod mostom. Keď však mám možnosť napísať o ňom tak, ako to vidím ja, je to príbeh, dobrodružstvo spolupráce.

12. stretnutie ľudí zažívajúcich chudobu

12. stretnutie ľudí zažívajúcich chudobu

V dňoch 18. až 20. júna sa v Bruseli uskutočnilo už 12. európske stretnutie ľudí zažívajúcich chudobu. Konalo sa priamo pred Európskym parlamentom v čase jeho rokovania, čo umožnilo zapojiť do diskusií o situácii chudobných ľudí v Európe a vyhliadkach na sociálnejšiu Európu aj národných poslancov Európskeho parlamentu.

Identita priestoru pod mostom Lafranconi

Identita priestoru pod mostom Lafranconi

Most, ako tranzitný bod spája, stimuluje komunitu, verejnosť...V spolupráci s mestom štartujeme projekt Autonómna zóna Lafranconi - flexibilný multifunkčný priestor podporí identitu a bezpečnosť, otvorí nové možnosti trávenia voľného času pre študentov.
,, Je načase, aby sme si plánovači uvedomili, že nevieme takmer nič o ľuďoch. Ak to priznáme, otvoríme dvere pre iné profesie a ich odborné znalosti, poznatky z iných odborov.''
„ Vytvorenie novej koncepcie priestoru, ktorá bude uspokojovať hmotné, citové a duchovné potreby súčasného života."

Hack Camp - miesto, kde sa z myšlienok stávajú reálne projekty

Hack Camp - miesto, kde sa z myšlienok stávajú reálne projekty

PODPORTE ELEKTRONICKÉ OKO SPRAVODLIVOSTI

Bez úplatkov, bezplatne, v teple domova a anonymne zistite, či podpisujete nevýhodnú zmluvu. Podporte náš projekt a spoločne vyčistíme zmluvy od nečestných podmienok raz a navždy.

 

Verejné fórum OpenData - 9.10.2012

Verejné fórum OpenData - 9.10.2012

Verejné fórum OpenData 
 
Kedy a kde: utorok 9. 10. 2012 o 17:00, Primaciálny palác, miestnosť číslo 107.
Priebeh a výsledok participatívneho rozpočtu v Bratislave pre rok 2012

Priebeh a výsledok participatívneho rozpočtu v Bratislave pre rok 2012

Prvý ročník participatívneho rozpočtu (PR) v Bratislave prebiehal v období od apríla do júla 2012. Občania a občianky na pravidelných stretnutiach jednotlivých komunít PR podávali návrhy na zlepšenie mestského priestoru alebo služieb mesta, diskutovali o prioritách komunít a nakoniec na ich základe vypracovali projekty, ktoré sa uchádzali o prostriedky z mestského rozpočtu. Zapojiť do činnosti ktorejkoľvek z komunít sa mohol ktokoľvek, kto mal záujem. Participovať na rozhodovaní o prostriedkoch z mestského rozpočtu bolo možné aj inými spôsobmi. Po celý čas prebiehala Burza nápadov, anketa, ktorej cieľom bolo pozbierať čo najviac kritických podnetov a návrhov na ich riešenie od obyvateľov a obyvateliek Bratislavy na uliciach, verejných akciách alebo na internete na stránke pr.bratislava.sk. Okrem toho prebehlo niekoľko verejných diskusných fór, na ktorých sa rovnako dalo vyjadriť k rozpočtu a prioritám mesta. Občania a občianky mali celú dobu možnosť zapojiť sa do elektronických diskusií na stránke pr.bratislava.sk, na ktorej sú zverejňované výstupy práce v participatívnych komunitách a na verejných zhromaždeniach. 21. júna 2012 sa v Kultúrnom centre Dunaj uskutočnila verejná prezentácia projektov pripravených na základe všetkých podnetov a verejných diskusií v rámci participatívneho rozpočtu pre rok 2012. Po prezentácii sa občania a občianky znova vyjadrovali k projektom a prioritám participatívnych komunít a diskutovali o nich. Rozhodnutie o tom, ktoré projekty získajú podporu z mestského rozpočtu, je výsledkom verejného zvažovania delegátov komunít na zhromaždení z 28. júna 2012 a verejného hlasovania prebiehajúceho do 22. júla 2012.

utopia.sk

Workshop a verejná diskusia: Bratislava ako centrum participatívneho rozpočtovania

Dňa 17. mája 2012 sa v rámci Transeuropa festivalu organizovaného participatívnymi komunitami participatívneho rozpočtu (PR) v Bratislave a OZ Utopia v spolupráci so združením European Alternatives v Justiho sieni Primaciálneho paláca uskutočnilo podujatie Bratislava ako centrum participatívneho rozpočtovania.

Cieľom tohto podujatia bolo predstaviť súčasnú prácu jednotlivých participatívnych komunít, zapojiť do ich aktivít širšiu verejnosť a zároveň komunikovať ich skúsenosti s občanmi z viacerých slovenských a trinástich európskych miest zapojených do Transeuropa festivalu a predovšetkým vytvoriť spoločný dokument, ktorý by informoval o tom, čo oslovení obyvatelia nášho mesta pokladajú za dôležité a tiež o tom, aké sú ďalšie ciele a plány participatívnych komunít.

utopia.sk

Priebeh verejného zvažovania a výsledok pilotného projektu participatívneho rozpočtu

V stredu 7. decembra 2011 sa zavŕšil pilotný projekt participatívneho rozpočtu pre Bratislavu realizovaný v spolupráci občianskeho združenia Utopia a mestskej samosprávy. Pilotný projekt sa oficiálne začal v júli minulého roka tlačovou konferenciou primátora Bratislavy Milana Ftáčnika a zástupcov OZ Utopia. Aktívne zapojilo približne 200 občanov a občianok, ktorí sformovali základy piatich tematických participatívnych komunít. Tie tvoria základnú stavebnú jednotku v procese rozhodovania o rozdelení prostriedkov z rozpočtu samotnými občanmi a občiankami. V prvej fáze prebiehali v jednotlivých komunitách diskusie o kľúčových problémoch mesta a každý účastník mohol podávať návrhy, ktoré by ich pomohli odstrániť či zmierniť. V participatívnom dialógu prebiehajúcom na pravidelných stretnutiach niekoľko mesiacov potom občania a občianky dospeli k dohode o prioritách komunít a na ich základe spracovali niekoľko projektov. Nakoniec každá komunita vybrala dva projekty a dvoch delegátov, ktorí projekty prezentovali a obhajovali vo verejnom zvažovaní na zhromaždení s delegátmi z ostatných komunít.

Dlh, otroctvo a naša predstava slobody I.

Dlh, otroctvo a naša predstava slobody I.

David Graeber je mimoriadny profesor antropológie na fakulte Goldsmiths, ktorá je súčasťou Londýnskej univerzity a ľavicový politický aktivista. Vo Veľkej Británii nedávno vydali jeho poslednú knihu Prvých 5000 rokov dlhu. Skúma v nej vývoj dlhu ako morálneho a ekonomického konceptu a využíva pri tom antropologické dôkazy zo širokého spektra súčasných a historických spoločností.

First Previous Next Last